FAQ

Jaké má OSVČ povinnosti

Pokud podnikáte jako OSVČ, neměli byste zapomenout na to, že i vy jste povinni plnit určité povinnosti v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP), a to bez ohledu na to, zda máte či nemáte zaměstnance. Povinnosti byste měli plnit tak, abyste chránili sebe, ale i ostatní osoby, které můžete svojí činností ohrozit. BOZP se i pro vás stává neoddělitelnou součástí vašeho podnikání, a jako OSVČ jste postaven(a) na úroveň zaměstnavatele a současně zaměstnance.

Problematika je podrobně zpracována na stránce BOZP pro OSVČ.

Kdo je povinen plnit požadavky na BOZP?

Požadavky týkající se BOZP, které vyplývají z české legislativy, musí plnit úplně každý podnikatelský subjekt, tedy všechny fyzické i právnické osoby. Povinnosti BOZP se týkají hlavně firem, které mají zaměstnance, ať na hlavní či vedlejší pracovní poměr.

Kterým zákonem jsou uloženy základní povinnosti v oblasti BOZP?

Odpověď na otázku týkající se zákonů BOZP není zcela jednoduchá. Práva a povinnosti týkající se BOZP totiž upravuje cca 200 právních předpisů – zákonů, vyhlášek, nařízení vlády a směrnic EU. Základní povinnosti v oblasti BOZP jsou uvedeny v následujících třech zákonech:

1. Zákon č. 262/2006 Sb. – Zákoník práce – konkrétně v páté části
2.
Zákon č. 309/2006 Sb. – Zákon, kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci …
3.
Nařízení vlády č. 361/2007 Sb. – Nařízení vlády, kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci

Máme nahlášenou kontrolu BOZP z OIP? Co máme dělat?

Často dostáváme dotazy typu: „Co máme dělat, když nám přišla ohláška o kontrole bezpečnosti práce z Oblastního inspektorátu práce?“ A my vždycky odpovídáme: „Buďte rádi, že vám přišla zatím jen ohláška, protože se s tím dá ještě možná něco udělat.“
Pokud agendu BOZP vůbec neřešíte, může to pro vás být velmi závažný problém. Nemusíte ale nutně věšet hlavu, protože i z takové situace lze vybruslit jen s minimálním postihem, případně, pokud je dostatek času, i bez postihu. Je ale potřeba jednat okamžitě a oslovit odborně způsobilou osobu v prevenci rizik či specialistu na bezpečnost práce, který je schopen vám s touto situací urychleně pomoct. I za velmi krátkou dobu se dá leccos dohnat. V případě, že BOZP řešíte, a jen si chcete být jisti, že máte vše v naprostém pořádku, platí stejná rada, kontaktujte specialistu na BOZP.